להיות קטן, זה הכי כיף בעולם: איך בוחרים מכוניות מיני?

למכונית קטנה יש שורה ארוכה של יתרונות שהופכים אותה לכדאית הרבה יותר – הנה כל הסיבות מדוע כדאי לבחור בקטן

בשנים האחרונות עלתה אמנם הפופולריות של רכבי פנאי מסוגים שונים, אבל לצד מגמה זו, יותר ויותר אנשים בוחרים לרכוש דווקא מכוניות קטנות, דוגמת מכוניות מיני או סופר מיני. מדוע זה קורה, מה עומד מאחורי מגמה זו ומהם היתרונות של מכונית קטנה? הנה כל התשובות.

 

קטנה, מיני, סופר מיני: איך מגדירים?

בעולם הרכב משתמשים בכמה שיטות לסיווג קטגוריות של כלי רכב. דרך אחת שבה משתמשים בעיקר בצפון-אמריקה (על-ידי ארגון ה-NHTSA האמריקני למשל), היא סיווג על-פי משקל הרכב. במקומות אחרים, כמו בארגון הבטיחות האירופאי NCAP לדוגמה, הסיווג הוא לפי סגמנטים בדומה לזה בו משתמשות חברות השכרת הרכב – מכוניות קטנות בסגמנט A, משפחתיות בסגמנט C וכיוב’. שיטות אחרות, כמו של אגוד חברות הביטוח האמריקניות IIHS, לוקחות בחשבון את הנפח הפנימי של הרכב ואת מידותיו. בישראל, מקובל להתייחס לקטגוריות בשמן המפורש – מכונית משפחתית, מכונית מנהלים, מכוניות ספורט, רכב פנאי, רכבי שטח וכן הלאה.

כיום יש חמש קטגוריות מרכזיות של מכוניות קטנות: מכוניות מיני (מכוניות עירוניות בסגמנט A), מכוניות סופר-מיני (מכוניות המשתייכות לסגמנט B), תת-משפחתיות שהן במרבית המקרים מכוניות סדאן המבוססות על מכונית סופר-מיני, מיקרו-וואנים, ורכבי פנאי קטנים.

מכונית סופר מיני יד שניה - העירונית המושלמת. יאריס
העירונית המושלמת. יאריס, מכונית סופר מיני

מכוניות מיני מתאפיינות במימדים קטנים במיוחד – בדרך כלל אורך כולל של סביב 3.5 מטרים – ואילו מכוניות סופר-מיני גדולות יותר עם אורך כולל שנע סביב 3.7 מטרים (ויכול להגיע גם קרוב לארבעה מטרים).

התת-משפחתיות חולקות בדרך כלל את בסיס הגלגלים עם מכוניות סופר-מיני, אבל זוכות למרכב סדאן ארוך יותר, ובדומה לכך גם מיקרו-וואנים ורכבי פנאי קטנים מבוססים על פלטפורמה של מכוניות סופר-מיני עם מרכב גדול, גבוה ושימושי (במקרה של המיקרו-וואן), או מוגבה ומעוצב יותר (במקרה של רכב פנאי קטן).

 

 דברים טובים באים באריזות קטנות

אז למה לבחור דווקא במכונית קטנה? יש הרבה מאוד סיבות לכך. ראשית, מכוניות קטנות בדרך כלל זולות יותר הן לרכישה והן לאחזקה. המימדים הקטנים מתבטאים גם במשקל עצמי נמוך – אחד הגורמים המרכזיים שמשפיע על צריכת הדלק – ולכן מכוניות קטנות הן גם חסכוניות יותר. זאת ועוד, עם מכונית קטנה הרבה יותר קל למצוא חניה, משהו שכל מי שגר בעיר יוכל להעריך. וכן, חניה זה שיקול שחובה לקחת בחשבון בעת הרכישה – במיוחד בערים עם מצוקת חניה.

האם היתרונות הללו אומרים שצריך להתפשר בתחומים אחרים כמו נוחות או שימושיות? ממש לא. מימדים חיצוניים מצומצמים הם יתרון, ועם תכנון נבון אפשר להציע גם במכונית קטנה חלל פנים מרווח ושימושי. הנתון שמשפיע יותר מכול על גודלו של המרחב הפנימי הוא נתון בסיס הגלגלים – המרחק בין שני סרני המכונית. לטויוטה יאריס למשל יש בסיס גלגלים שמשתרע על פני 2.510 מטרים, בדיוק כמו פולקסוואגן גולף דור רביעי למשל. נתון זה מאפשר לה להציע חלל מרווח לנוסעים, וגם תא מטען בנפח 347 ליטרים (עד גובה הגג).

האם צריך להתפשר על עיצוב? ממש לא. רכב הפנאי הקומפקטי טויוטה C-HR מוכיח זאת בצורה מוחצת עם עיצוב מרהיב ומתקדם. ומה לגבי בטיחות? גם טויוטה יאריס וגם טויוטה C-HR זכו בציון הבטיחות המקסימלי של חמישה כוכבי בטיחות במבחני ארגון ה-NCAP האירופאי.

בשורה התחתונה, מכונית קטנה יכולה להיות מעוצבת, בטיחותית, שימושית וגם מהנה לנהיגה, בדיוק כמו מכוניות גדולות יותר, אלא שהיא זולה יותר לרכישה ולאחזקה ומתאימה הרבה יותר להתנהלות בעיר הפקוקה וחסרת החניה.

מתאים לכם?

מחקרים מצביעים על כך שאחוז גדול מאוד מהנסיעות מתבצע כאשר רק הנהג נמצא ברכב. אם זהו המצב, לשם מה צריך מכונית גדולה? אם אין לכם הרבה ילדים ואתם לא זקוקים למכונית כדי להוביל מטען רב באופן קבוע, מכונית קטנה בהחלט תוכל להתאים לכם.

כשבאים לבחון את מידת ההתאמה של מכונית קטנה, קחו בחשבון כמה דברים שכדאי לבדוק. בחלק ממכוניות המיני למשל יש מאחור רק שני מושבים (או ליתר דיוק שתי חגורות בטיחות) – אם יש לכם שלושה ילדים זה עשוי להוות בעיה. אם אתם הורים לילדים קטנים בדקו שאפשר להכניס עגלת תינוק לתא המטען, ועל מנת לבחון את רמת השימושיות של הרכב, מומלץ לבדוק את אפשרויות קיפול המושבים לצורך הובלת מטען.

הקטנות של טויוטה

היצע דגמי טויוטה בישראל כולל שלושה דגמים של מכוניות קטנות: טויוטה אייגו, טויוטה יאריס וטויוטה C-HR. טויוטה אייגו היא המכונית העירונית האידיאלית: זולה לרכישה אך מעוצבת ומאובזרת, אפשר למצוא איתה חניה כמעט בכל מקום ועלויות התפעול שלה נמוכות מאוד עם צריכת דלק של 23.8 ק”מ לליטר בלבד. רכב מיני איכותי המתאים במיוחד לנהגים צעירים, שרוצים ליהנות מכל העולמות הרלוונטיים להם במחיר משתלם. טויוטה יאריס היא מכונית הסופר מיני המצליחה של טויוטה. זוהי מכונית בעלת ממדים קומפקטיים לצד חלל פנימי נדיב. היא מאובזרת, בטיחותית, ומוצעת גם בגרסה היברידית מתקדמת וחסכונית עם צריכת דלק של עד 25.6 ק”מ לליטר!

ואחרון חביב, טויוטה C-HR, הקרוסאובר הקומפקטי הנמכר ביותר בישראל, ומספיק מבט אחד בו כדי להבין למה… הטויוטה C-HR מציע את כל היתרונות של רכב פנאי מעוצב ומתקדם, בחבילה קומפקטית ונוחה.

בשורה התחתונה, כבר אמרנו שדברים טובים באים באריזות קטנות. נבחרת הקטנות של טויוטה היא ההוכחה לכך. באתר טויוטה סלקט תוכלו להתרשם ממגוון מכוניות מיני וסופר מיני יד שניה – עם אחריות מקיפה מטעם היבואן הרשמי.

 

X

לפרטים נוספים
מנציג/ת טויוטה סלקט

ידוע לי כי הפרטים שמסרתי לעיל יכללו במאגר המידע של יוניון מוטורס בהתאם למדיניות הפרטיות