איך לקנות רכב יד שניה ולהישאר בחיים

מהם השיקולים המרכזיים שצריכים להנחות אתכם בבואכם לרכוש רכב משומש? קבלו מדריך מקוצר לקניית רכב יד 2

החלטתם לרכוש רכב יד שניה? בשעה טובה, אבל לפני שאתם מגייסים את הכסף וחותמים על העברת בעלות, כדאי לקחת בחשבון כמה וכמה דברים שיעזרו לכם לצאת בשלום מהחוויה עם רכב מוצלח שיענה על הדרישות שלכם. להלן המדריך המקוצר לקניית רכב יד 2.

תקציב
הפרמטר הראשון והחשוב ביותר בבואכם לרכוש רכב יד שניה הוא התקציב. בהחלט יכול להיות שאתם חושקים ב-RAV4, אבל התקציב שלכם מתאים יותר לטויוטה יאריס – זו יכולה להיות בעיה… ניתן כמובן להגדיל את התקציב באמצעות הלוואה או עסקת מימון, אבל בסופו של יום, לפני שאתם יוצאים לחפש את מכונית חלומותיכם, יש להגדיר מראש מהו הרף העליון וכמה כסף אתם מתכוונים להוציא.

צרכים
המכונית אותה תקנו תצטרך לשרת אתכם ואת הצרכים שלכם ולהתאים להם ולכן כדאי להגדירם מראש. משפחה ברוכת ילדים עם ארבעה או חמישה צאצאים למשל זקוקה לרכב שיכול להסיע שישה או שבעה נוסעים כמו טויוטה פריוס+ או וורסו, ואילו זוג מבוגר שנוסע מעט ובעיקר בעיר יבחר בחוכמה במכונית קטנה וחסכונית כמו טויוטה יאריס או אייגו.

מה הכי חשוב לכם?
החשיבות הסובייקטיבית שאתם מקנים לשיקולים שונים תשפיע מאוד על המכונית אותה תבחרו לקנות. האם העיצוב החיצוני הוא הדבר שחשוב לכם ביותר? אולי רמת הבטיחות וקיומן של מערכות בטיחות מתקדמות דוגמאת הTSS- שקיימת בדגמים החדשים של טויוטה החל משנת 2016 ואולי הכי חשוב לכם שהרכב יהיה מצוייד במערכת מולטימדיה מקורית מתקדמת?

SHORT LIST

לאחר שהגדרתם את התקציב, הצרכים, והדברים שחשובים לכם, אפשר להכין רשימה מצומצמת של 4-3 דגמים שמתאימים לכם. במקום להתבלבל ולהתפזר בתהליך החיפוש, כך תוכלו להתמקד ולעשות אותו ביעילות רבה יותר.

שנה, קילומטראז’
רצוי להגדיר מראש מהו הגיל המקסימלי ומהו הקילומטראז’ הגבוה ביותר של המכונית אותה אתם עומדים לרכוש – נתונים אלו יקלו עליכם בחיפוש הרכב המשומש. בטויוטה סלקט למשל מוצעים רק רכבים בני עד 8 שנים ועם נסועה של עד 160,000 קילומטרים.

ממי קונים?
אוקי, אז אתם יודעים איזו מכונית אתם מחפשים ואפילו מאיזו שנה – אבל ממי לקנות? האם לחפש בלוחות המודעות ולקנות מאדם פרטי, אולי לפנות לסוחר רכב או לחברת ליסינג או אולי לקנות יד שניה מיבואן? המבצעים בחברות הליסינג אולי קורצים, אבל קחו בחשבון שבדרך כלל חברות אלו רוכשות, ולאחר מכן מוכרות, מכוניות ברמת גימור בסיסית. רכישה מאדם פרטי ששמר על רכבו יכולה להיות מוצלחת, אבל מצד שני מיד לאחר העברת הבעלות, לרכב אין “אבא” שניתן לפנות אליו אם יש בעיה.

לרכישה מסוכנות משנה מורשת לעומת זאת יש יתרונות רבים. בטויוטה סלקט למשל הרכבים עוברים סינון קפדני ראשוני ומבוצעות 155 בדיקות שונות, הליך השבחה שבו מתקנים כל מה שדרוש תיקון ועם היסטוריית טיפולים מלאה. זאת ועוד, רכבים אלו זוכים לאחריות יבואן  – מה שלא רק יתן לכם שקט נפשי (בניגוד לרכישה מסוחר או מאדם פרטי), אלא שווה גם כסף בסופו של דבר.

בדיקת קנייה ונסיעת מבחן
לא משנה היכן אתם קונים את הרכב המשומש, אל תוותרו על בדיקה מקיפה שתתן לכם מושג לגבי מצבו המכני. גם אם הבדיקה נראית נהדר, קחו את הרכב המיועד לנסיעת מבחן – רק כך תוכלו לראות ולהרגיש מהו מצבו האמיתי של הרכב והאם הוא באמת נוח ומתאים לכם.

זמן שווה כסף
רכישה מאדם פרטי כרוכה בהרבה מאוד התרוצצויות וכאב ראש – לקבוע מועד לראות את הרכב, בדיקה במכון, בדיקת משכון או שעבוד, העברת בעלות – כל אחד מהם במיקום שונה ובמועד אחר. רכישה מטויטה סלקט, יכולה לחסוך הרבה זמן וזאת מאחר והכול מרוכז במקום אחד – מגוון רחב של רכבים, היסטוריית טיפולים ומצב הרכב,  שירותי מימון ועוד.

קניית רכב יד 2 : חישוב עלויות בטווח הארוך

קניית רכב היא עסקה לא זולה, אבל עלות הרכישה היא רק חלק מהעסקה וכדאי לקחת בחשבון גם את העלויות העתידיות שלה. עלויות ביטוח, רישוי, טיפולים ודלק הן עלויות משמעותיות שיש לשקלל ולקחת בחשבון. רכישת מכונית היברידית למשל כמו טויוטה פריוס תוכל לחסוך לכם כסף רב בעלויות דלק הודות לצריכת הדלק הנמוכה שלה. באותה מידה, מכונית אמינה עם פחות תקלות ומכלולים עמידים יותר תוכל לחסוך לכם כסף רב בטווח הארוך.

נתון נוסף שכדאי לקחת בחשבון הוא ירידת הערך של המכונית. מכונית חדשה מאבדת קרוב ל-15% מערכה כבר בשנה הראשונה ומאז ואילך אחוזים נוספים בכל שנה. יש מותגים כמו טויוטה למשל ששומרים היטב על ערכם, ואילו במותגים אחרים ירידת הערך היא מהירה וגבוהה יותר, מאחר ורכישת מכונית היא גם עסקה כלכלית, יש לקחת זאת בחשבון.

לסיכום, מאחר ורכישת רכב, גם רכב יד שניה, אינה זולה, חשוב לרכוש אותו ממקור שניתן לסמוך עליו וגם לחזור אליו במידה ויש בעיה. הגדירו את התקציב, סוג הרכב ונתוני השנתון והקילומטראז’ והרכיבו רשימת חיפוש מצומצמת של 3-4 דגמים. בדקו היטב את הרכב המיועד – חיצונית, מכנית (באמצעות בדיקה במכון) וגם בנסיעת מבחן קצרה כדי להתרשם ממנו בפועל. אם בחרתם לרכוש מסוכנות משנה מורשית של יבואן כמו מטויוטה סלקט למשל, נצלו את האחריות שניתנת ואת השירותים הנלווים (כמו שירותי מימון), וזכרו שגם לאלו יש משמעות כספית. אם תעשו את כל אלו אין שום סיבה שלא תצליחו לקנות רכב יד 2 ולהשאר בחיים… תתחדשו!

קרא עוד: מימון לרכב יד שניה

X

לפרטים נוספים
מנציג/ת טויוטה סלקט

ידוע לי כי הפרטים שמסרתי לעיל יכללו במאגר המידע של יוניון מוטורס בהתאם למדיניות הפרטיות